Sorularla Gönüllü Ailelik

Gönüllü aile olduğunuzda kuruluşta korunma ve bakım altında bulunan çocuklara kuruluş tarafından uygun bulunan dönemler içerisinde kendi ilgi, yetenek ve eğitimleriniz doğrultusunda katkı sağlamak amacıyla yaptığınız ziyaretlerin yanı sıra uygun bulunan çocukları hafta sonu ya da resmi tatil ve özel günlerde yatılı olarak evinizde misafir ederek hizmet verirsiniz.

Gönüllü aile hizmeti kuruluşlar tarafından yürütülmektedir.

Başvuru ve kabul aşamaları:

1.  Bulunduğunuz yere en yakın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bizzat başvuruda bulunmanız ilk basamağı oluşturuyor. Kuruluşa vereceğiniz dilekçe ile gönüllü olmak istediğinizi bildirmelisiniz.

2. Gönüllülerle yapılan görüşme ve değerlendirme sonucunda 2-3 haftalık deneme süreci gerçekleşiyor.

3. Kurum tarafından istenen resmi evrakların gönüllülerce teslim edilmesi şarttır.

4. Gönüllü kimlik kartının çıkması.

5. Sözleşme imzalanması

6. Kurum tarafından belirlenen gün ve saatlerde ziyaretlerin gerçekleşmesiyle birlikte gönüllü anne, gönüllü baba, gönüllü abi ve abla olabilirsiniz.

Gönüllü ailesi olduğunuz çocuğun sizinle beraber yaşaması genel anlamda söz konusu değildir. Aileler kuruluşun belirlediği dönemler içerisinde korunma ve bakım altındaki çocukları ziyaret edebilirler. Ailelerin ve çocuğun ilgi, yetenek ve eğilimleri doğrultusunda bu ziyaretler planlanmaktadır. 

Ancak uygun çocuklar uygun ailelerin evinde hafta sonlarında, resmi tatillerde veya özel günlerde yatılı olarak misafir edilebilirler.

ankara evden eve nakliyat